Menü Kapat

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

lazer epilasyon uygulaması

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır : Lazer epilasyon sağlık kuruluşlarında yapılan bir uygulamadır. Bu nedenle uygulama yaptıracağınız merkezi seçip randevu alınız. Konunun uzmanı doktor ile ön görüşme yapınız. Bu ön görüşmede lazer epilasyon öncesi gerekli bilgiler size verilir. Doktor lazer epilasyon yaptırmak istediğiniz alanı görür. Sizin cildinize ve tüy yapınıza en uygun lazer türü ile epilasyona karar verir.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır
Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır : Sizden gerekli onaylar alındıktan sonra lazer epilasyon seansına geçilir. Lazer epilasyon odasında tüyleriniz traş makinesi ile kısaltılır. Kısaltma işlemi için jilet de kullanılabilir. Jilet kullanmanın sakıncası yoktur. Kısaltma işlemini sonraki seanslarda 4 gün kadar önce evinizde yapabilirsiniz. Kısaltma sonrası bölge ıslak mendille temizlenir. Cildinize yapışmış kılların temizlenmesi önemlidir. Lazer epilasyon yapılacak bölgeye uygulanan kremler, parfüm, makyaj, bitkisel yağlar, bronzlaştırıcı maddeler mutlaka temizlenir.

Video: Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat

Seanstan altı hafta öncesine kadar epilatör, ağda ve cımbız gibi depilasyon yöntemleri kullanılmamalıdır. Aksi halde lazer epilasyon etkisiz kalır. çok koyu cilt yapısına sahip kimselerde epilasyon yapılmak istenirse 1-2 ay öncesinden cilt rengini açan kremler kullanılabilir. Lazer epilasyon sırasında oluşan ağrı geçicidir. çoğunlukla dayanılamayacak ağrı hiç olmaz. Fakat bazı bölge ve kişilerde istenirse işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Uygulaması

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır :Lazer epilasyona başlamadan önce teknisyen ve uygulama yapılacak kişiye uygun koruyucu gözlükler takılır. Lazer türüne göre paremetreler ayarlanır. Uygun parametrelerle lazer epilasyon yapılmalıdır. Bu nedenle tecrübesine güvendiğiniz merkezleri seçiniz. Bu merkez mutlaka sağlık kuruluşu olmalıdır. Uygulama yapılacak alana lazer atışları yapılmaya başlanır. Kıl köklerinde hafif ve geçici iğne batmaları hissedilir. Her lazer atışından sonra bu his oluşur ve kaybolur. Lazer epilasyon uygulaması yapılan alana genelde sürekli soğutma yapılır.

Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler

Alexandrite lazer epilasyon cihazlarında hava soğutma vardır. Diode lazer epilasyon cihazları ise genelde kontak soğutmayla çalışır. Her iki soğutma sistemi de etkili soğutma yapar. Lazer epilasyon yapılacak lan tamamen taranır. Lazer epilasyon hızlıdır. örneğin tüm genital bölgenin taranması 10 dakikadan az sürer. Uygulama yapılan alanda ciltte kızarmalar normaldir. Aşırı reaksiyon olursa teknisyen işlemi durdurup etkili soğutma yapar. Bu nedenle kliniğin tecrübesi önemlidir. Lazer epilasyon sonrası soğutmaya devam edilir. 5-10 dakikalık soğutma ile çoğunlukla oluşan tüm reaksiyonlar geriler. Bölgeye nemlendirici keremler sürülebilir. Yaklaşık 1,5 ay sonra ikinci seans yapılır.

Lazer Epilasyon Merak Ettikleriniz

Lazer nasıl epilasyon yapar?

Lazer enerjisi ya da ışınları melanin adı verilen siyah boya maddesine tutunur. Kılın yapısında bulunan bu boya maddesi yani melanin kıl kökünde yoğun şekilde bulunur. Özellikle anagen fazda yani büyüme fazındaki kıllarda çok fazladır. Lazer cilde uygulandığında cildi orta tabakalarında yerleşik kıl köklerine ulaşır. Kıl köklerine ulaşan lazer melanin tarafından soğurulur yani emilir. Enerji melanin içerisinde form değiştirir ve ısı yani termal enerjiye dönüşür. Bu kısa sürede gerçekleşen ani ısı değişimi kıl kökünü tahrip eder. Etkilenen kıl kökleri kıl üretememeye başlar.

Benim için en iyi yöntem lazer epilasyon mu?

Kıllarınız koyu ve siyahsa lazer epilasyon için en iyi kıl tipine sahipsiniz. Kalın kıllar avantajı arttırır. İnce tüyler için diode lazer kullanılmalıdır. Cildiniz beyaz ise çok uygun bir adaysınız. Sarı ve beyaz kıllara lazer etki etmez. Cildiniz koyu ise diode lazer sizin için en uygun seçimdir.

Esmer Ten ve Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon ve esmer ten kombinasyonu şöyle özetlenebilir: arap saçı. Laserin etkisini artıran neden derinin ışığı emme oranıdır. Fakat tenin fazla esmer olması (tip V ve VI) belirli miktarda melanin ışığı ortalamanın üzerinde emerek, yanma, kabarma ya da tenin rengini kaybetmesi gibi riskleri artıracaktır. Bu Lazer Epilasyon larıyla ilgili duymuş veya okumuş olduğunuz korku hikâyelerinin ana sebebidir.

Lazer Epilasyon Sonuçları

Teknolojideki ilerlemelere rağmen,çok esmer kişilerde Lazer Epilasyon sonuçları çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Bu durum çoğunlukla koyu tenlerin ton farklılıklarına bağlanır. Örneğin, teniniz diote laser’in etkili olabileceği açıklıkta olabilir. Yine de, muhtemelen siz teni Tip 1- 2- 3 arasında olan birine göre daha çok seansa ihtiyaç duyacaksınız.

Çok esmer tenlerde ne tür laserin uygun olduğunu öğrenmenin iki yolu vardır: 1. Bildik web siteleri; örneğin www.daphnelazer.com gibi sitelerden bilgi alabirsiniz 2.Yaşadığınız bölgenizdeki yetkili olan ve dermatoloji uzmanı çalışan Laser Kliniklerine danışmak üzere başvurabilirsiniz. Ancak o zaman tam anlamıyla seçenekleriniz konusunda bilgi sahibi olursunuz ve doğru yönlendirilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir