Menü Kapat

Lazer Epilasyon Türleri

Lazer Epilasyon Türleri

Lazer Epilasyon Türleri; Dünyada lazer epilasyon için onay almış 4 tür lazer epilasyon cihazı vardır.

Lazer Epilasyon Türleri - Diode lazer epilasyon Koltuk altı lazer epilasyon uygulaması
Lazer Epilasyon Türleri – Diode lazer epilasyon Koltuk altı lazer epilasyon uygulaması

Lazer Çeşitleri

Bu lazer epilasyon cihazları ürettikleri dalga boyuna göre adlandırılmaktadır. Lazer epilasyon için uygun dalga boyu 600 ile 1200 nanometre arasında değişmektedir. Dalga boyuna göre lazerlerin melanin tarafından bağlanma oranları değişmektedir. Dalga boyu büyüdükçe deri içinde lazer daha derine inebilir. Dalga boyu kısaldıkça melanin tarafından daha fazla tutulur.

Teknik Detaylar

Dalga boyu arttıkça lazer daha derine iner. Derine inen lazer daha fazla ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek dalga boyundaki lazerler örneğin Nd yag lazer daha çok kılcal varis tedavisinde kullanılır. Leke tedavisinde kullanılan ndyag lazer tipleride vardır. özellikle derine yerleşmiş cilt lekelerinin tedavisinde Q switch nad yag lazerler kullanılmaktadır.

Melanin Neden Önemli?

Lazer Epilasyon Türleri için şu söylenebilir: Dalga boyu kısaldıkça melanine lazerin bağlanma yeteneği artar. Yani kısa dalga boyundaki lazerleri melanin daha fazla emer. Bu aslında istenen bir durumdur. çünkü kıl kökünde melanin vardır. Melanin üzerinden epilasyon sağlanır. Fakat cildin rengini de melanin verir. Bu nedenle koyu ciltlerde örneğin Ruby lazer gibi kısa dalga boylu yani melanin tarafından çok tutulan bir lazer kullanılırsa ciltte sorunlar oluşabilir. Ciltte kabuklanma hatta yanık oluşabilir. Sonrasında ciltte lekelenmeler görülebilir.

Bronz Tende Lazer Epilasyon

Aynı risk Alexandrite lazerler içinde söz konusudur. Bu nedenle koyu tenli kimselere alexandrite lazer epilasyon uygulanmaz. Bronzlaşmış ciltlerde hiçbir lazer kullanılmaz. Aşağıdaki linklere tıklayarak lazer epilasyon türleri hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz. Ruby lazerler tüm dünyada neredeyse terk edilmiş lazerlerdir. Bu nedenle Ruby lazeri detaylı anlatmayacağız. Fakat en çok kullanılan üç lazer sitemizde detaylı anlatılmıştır.

  • Diode Lazer
  • Alexandrite Lazer
  • Nd Yag Lazer
  • Ruby Lazer

Diode Lazer Epilasyon

Lazer bir çeşit ışık enerjisidir. Lazer tek dalga boyunu taşıyan ışık enerjisidir. Diode lazer 810 nm dalga boyundadır.

Kıl kökünde melanin bulunur. Melanin kıllara rengini veren maddedir. Melanin siyah renklidir. Siyah renkler ışığı absorbe eder. Melanin ışık enerjisini absorbe eder. Lazer enerjisi bu sayede köke ulaşır. Lazer enerjisi kıl kökünde ısı oluşturur. Isı kıl kökünü yakar. Kıl kökleri bundan sonra kıl üretemez. Kıl köklerine etki ne kadar güçlü ise epilasyondan alınan sonuç o kadar iyidir.

Diode Lazer Yada Buz Lazer Nedir?

Lazer enerjisinin kıl köküne ulaşması iki faktöre bağlıdır. Birinci faktör lazer enerjisinin melanin tarafından iyi absorbe olmasıdır. Absorbsiyon ne kadar güçlü ise etkide o kadar artar. Diode lazer melanin tarafından iyi absorbe olur. Bu sayede enerji kaybı azalır. Lazer enerjisi bütünüyle kökte birikir. İkinci faktör lazer dalga boyudur. Lazer dalga boyu lazerin ciltte ulaşabileceği derinliği belirler. Diode lazer epilasyon kıl köklerine ulaşabilen optimal dalga boyuna sahiptir.

İnce Kıllarda Bile Etkilidir

Diode lazerler yukarıdaki nedenlerden dolayı çok başarılı epilasyon lazerleridir. Diode lazer esasen koyu ve kalın kıllara etkilidir. Fakat bazı parametrelerde ince ve zayıf tüylerde etkili olduğu bilinmektedir. Diode lazer epilasyon yüz bölgesindeki kıllarda birçok lazerden daha başarılıdır. Bu nedenle yüz epilasyonu yaptıracaksanız özellikle diode lazer uygulayan bir merkez bulmanızı öneririz. Her lazer tipi aynı olmadığı gibi her diode lazer markası da aynı değildir. Bu nedenle seçiminizi yapmadan önce araştırma yapınız. Sırt ve kol bölgesi de benzer özelliklere sahiptir. Bu nedenle bu bölgeler içinde diode lazerleri öneriyoruz. Esasen diode lazerler tüm vücut bölgelerinde başarılı epilasyon sağlayan lazerlerdir. Diode lazer epilasyon işlemleri için bu uygulamayı yapan sağlık kuruluşlarını öneriyoruz.

Alexandrite lazer epilasyon

Alexandrite lazerin dalga boyu 755 nanometredir. Melanine bağlanma miktarı yüksektir.

Bu sayede, kıl kökünde yüksek ısı oluşturabilir. Kıl kökünde ısı ne kadar yüksek olursa başarı daha fazladır. Alexandrite lazer bu nedenle iyi epilasyon yöntemlerinden bir tanesidir.

Koyu Ciltlerde Uygulanmaz

Alexandrite lazer profesyonel kişilerin kullanabileceği bir alettir. çünkü Alexandrite lazer herkes için uygun değildir. Alexandrite lazer sadece açık cilt rengine sahip kişilere uygulanabilir. Tüyler siyah olmalıdır. Kalın tüylere etki eder. İnce tüylere etkisi zayıftır.

İnce Tüylerde Uygulanmaz

Anlaşılacağı gibi, Alexandrite lazer epilasyon yüz bölgesi için uygun değildir. İnce tüyler bu lazerden ters etkilenebilir. Tüyler azalmayıp tam tersine artabilir. Bu lazeri yüz bölgesinde önermiyoruz. Kol bölgesi de alexandrite lazer epilasyon için aynı nedenle uygun değildir. Kolda ince tüy fazladır. Aynı yan etki gözlenebilir. Sırt ve omuz bölgesi aynı yan etkinin görüldüğü alanlardandır.

Uzman Kişiler Uygulamalı

Bu nedenle alexandrite lazer epilasyon uygulaması için sizi en doğru yönlendirecek merkezi seçmelisiniz. Uzman doktorların çalıştığı sağlık kuruluşları lazer epilasyon için en doğru adreslerdir.

Bir başka önemli nokta daha vardır. Her alexandrite lazer cihazı aynı değildir. Lazerin markası ve teknolojisi önemlidir. Lazer epilasyon parametreleri önemlidir. Lazer epilasyon parametreleri çok önemlidir. Parametreler doğrudan sonucu etkiler. Parametrelerin oluşması emek ve bilgi gerektirir. Bu nedenle, lazer epilasyon uygulamasını sadece sağlık kuruluşlarında yaptırınız.

Nd yag lazer epilasyon

Nd yag lazer sistemi lazer epilasyon için kullanılan lazerlerden biridir. Nad yag lazerler diğer lazerlere göre ciltte daha derine inerler. Derin etki yaptıklarından ağrılı lazerlerdir. Ağrılı lazer olduklarından birçok klinikte kullanım alanları sınırlıdır. Bu lazerin avantajı çok koyu cilt rengi olan kimselerde kullanılabilmesidir.

Kılcal Varis Lazeridir

Nd yag lazerler cildin derinine kadar ulaşabilir. Asıl olarak melanin değil hemoglobine tutunarak etki ederler. Hemoglobine tutunabilmesi sayesinde kılcal damar tedavisinde kullanılabilmektedir. Birçok klinikte nd yag lazerler kılcal varislerin tedavisinde kullanılan başlıca lazerlerdir. Kılcal varisler üzerine çok etkilidirler. özellikle 5 mm altındaki kılcal varislerde sonuçlar mükemmeldir. Bir seansta bile kılcal varislerden tamamen kurtulabilirsiniz. Kılcal varis tedavisi ön hazırlık gerektirmez. İşlem esnasında varislerin kaybolduğunu gözünüzle görebilirsiniz. İşlem sonrası bölgeye soğuk uygulanır.

Yüzde ve bacaklarda görülen bu kılcal varislerden kurtulmak istiyorsanız size önerdiğimiz adresleri arayınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok klinik nd yag lazeri epilasyondan ziyade kılcal varis tedavisinde kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir