Menü Kapat

Lazer İz Leke Tedavileri

Lazer İz Leke Tedavileri
Lazer İz Leke Tedavileri
Lazer İz Leke Tedavileri

Lazer İz Leke Tedavileri

Lazer İz Leke Tedavileri; Fraksiyonel Lazer ile aşağıdaki iz ve leke tedavileri de yapılmaktadır.

Göz altı morlukları

lazer İz Leke Tedavileri; Göz altı morlukları, kişinin cilt yapısı ve genetik özelliklerle ilgilidir.

Alt göz kapağında oluşan bu koyulaşma zaman içinde artar. Cilt yaşlandıkça çevresel etkilerle alt göz kapağındaki morluk artmaktadır. Demir eksikliği, sigara içme, genetik faktörler, yaşlanma, aşırı iş temposu, aşırı kilo verme, kronik hastalıklar, pigmentasyon sorunları göz altı morluklarına neden olabilir. Göz altı morlukları kişiler daha yaşlı ve sağlıksız gösterir. Bu nedenle birçok kişi göz altı morluklarından rahatsız olur.

Göz Altı morluklar için Lazer

Lazer İz Leke Tedavileri; Göz altı morlukları tedavisinde son yıllarda kullanılan fraksiyonel lazerler çok başarılıdır. Göz altı morluklarının tedavisinde fraksiyonel lazerlerin iyileştirici etkisi şaşırtıcı derecede yüksektir. Bazen bir seanslık uygulama bile göz altı morluğunu tedavi edebilmektedir. Fraksiyonel lazer derideki renk dağılımını etkiler. Bu etki deriye rengini veren boya maddesi üzerinden olur. Deriye rengini veren melanini melanosit adını verdiğimiz hücreler oluşturmaktadır. Fraksiyonel lazer melanositler üzerine etki ederek göz altı morluklarını tedavi etmektedir.

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer öncesinde alt göz kapağı lokal anestezik krem ile uyuşturulur. Fraksiyonel Lazer uygulaması her iki alt göz kapağına birden uygulanır. Uygulama 1 dakikadan az sürer. İşlem sonrası nemlendirici kremler kullanılabilir. Bir ay sonra gerekirse bir diğer seans uygulanabilir. Bu süreçte bölge güneşten korunmalıdır.

Gözenek sıkılaştırma

Genişlemiş gözenekler birçok kişide görülen kozmetik bir sorundur.

Gözenek genişlemesi daha çok yanak ve alın bölgesinde bazen çene bölgesinde görülür. Yağlı ciltlerde biraz daha sık rastlanır. Cildin yapısı gözenek genişlemesinde etkendir. Cinsiyet, genetik faktörler, güneşe maruz kalma, yağlı cilt özellikleri genişlemiş gözeneklere neden olmaktadır.

Karbondioksit fraksiyonel lazer tedavisi uygulanan ciltlerde yenilenme süreci başlar. Yenilenme süreci ile gözenekler daralır. Daralma çok açık fark edilebilir düzeydedir. Gözenek tedavisi için yapılan fraksiyonel lazer sonrası biyopsi alınarak cildin durumu değerlendirilmiştir. Biyopsi sonuçları klinik sonuçları desteklemektedir. Mikroskobik incelemeler gözenek çaplarında belirgin daralma olduğunu göstermiştir.

Lazer Cilt Yenileme

Karbondioksit Fraksiyonel lazer uygulaması cildin yenilenme süreçlerini başlatır. Bu yenilenme cildin tüm tabakalarını etkiler. Kollajen yapımı anlamlı derecede artar. Artan kollajen derinin gerginliğini artırır. Yeniden yapılanan gergin deri gözenekleri daraltır. Fraksiyonel lazer uygulaması genelde tüm yüze yapılır. Tüm yüz dokusu taranır. Cilt bütün olarak yenilenir ve sıkılaşır. Bu etkiler sonrasında ciltteki genişlemiş gözenekler daralır iyileşir. Fraksiyonel Lazer uygulama sayısı kişiye göre değişir. Genelde 1-4 uygulama yeterli iyileşme sağlar.

Jilet izleri

Jilet izleri olarak bilinen izler kişinin kendine zarar verme isteği ile oluşan izlerdir. Genelde psikolojik sıkıntıların yüksek seviyeye çıktığı zamanlarda her tür sosyal sınıfta gözlenebilen izlerdir. Erkeklerde kadınlardan daha fazla gözlenmektedir. Gen erkeklerde daha fazla rastlanan bir sorundur. Psikolojik yoğunluk geçtikten sonra insanlar jilet izleri konusunda pişmanlık yaşarlar. Diğer insanlar izlerin jilet izi olduğunu kolayca anlarlar. Bu nedenle jilet izine sahip kişiler bu izlerden kurtulmak isterler. En azından bu izlerin jilet izi olduğunun anlaşılmasını istemezler.

Jilet İzi

Jilet izleri genelde ön kolun iç yüzeyinde gözlenir. Kolun aksına dik ya da eğimli olurlar. Ciltten kabarık şekilde görünen skar dokuları şeklindedir. Skar dokuları cildin derinine kadar uzanabilir. Bu nedenle tedavileri güç ve sorunludur.

Jilet izlerinde kozmetik amaçla yapılan cerrahi işlemler vardır. Cerrahide amaç izlerin jilet izi olduğunun anlaşılmasını önlemektir. Bu amaçla çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Bu konuda oturmuş ve herkesin üzerinde anlaştığı net bir yöntem yoktur.

Jilet İzi Sonuçlar

Karbondioksit fraksiyonel lazer tedavisi son yıllarda jilet izi tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Bu tedavinin amacı jilet izlerini yok etmek değil hafifletmektir. Jilet izi etrafında oluşan cilt lekeleri ve koyulaşma jilet izlerini daha görünür hale getirir. Fraksiyonel lazer etraftaki bu renk değişimlerini düzeltir. Etraftaki renk düzelince jilet izi daha az görünür hale gelir. Jilet izinin boyutlarında azalma sağlanabilir. Tüm bu etkiler tam tedavi sağlamasa da rahatsız edici görünümü azaltmaya yardımcı olur. Karbondioksit fraksiyonel lazer cildin dışından uygulanır. Uygulaması son derece basittir. Fraksiyonel Lazer Uygulama pahalı ve zahmetli değildir. Bu nedenle denenmesinde yarar olacağını düşünüyoruz.

Ameliyat izi

Ameliyat izi tüm ameliyatlardan sonra az yada çok oluşan izlerdir. Cildin iyileşme sürecinde oluşan bu nedbe dokusu ameliyat izi olarak adlandırılır. Ameliyat izi görünür alanlarda ise daha rahatsız edicidir. özellikle yüz ve boyun bölgesindeki izler kozmetik sorundur.

Ameliyat izleri yara iltihaplanmış ise daha belirgin olur. Cildin reaksiyonuna göre kahverengine kadar değişen renkte ameliyat izleri oluşabilir. Bazen izlerin etrafında oluşan iltihap süreci iz bırakır. Ameliyat izinin etrafı koyu renkli gözlenebilir.

Karbondiosit fraksiyonel lazerler görünümü düzeltmek için uygulanmaktadır. İzin çapının ve renginin düzelmesi kozmetik açıdan iyileşme anlamına gelir. Fralsiyonel lazer tedavisi hızlı ve pratiktir. Ameliyat izinin üzerine uygulanır. Ayda bir yapılan uygulamalar ile iz tamamen yok olmasa da görüntü olarak düzelir. İzin durumuna göre 6 seansa kadar uygulama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir